A je tady duben!

jaro

Jako každý začátek měsíce, ve svých hodinách jógy připomínám, na jaký orgán dle orgánových hodin se máme soustředit. Jak se k němu máme chovat, čím mu prospět, jakým cvikem a afirmací ho posílit. Na závěr hodiny si každý vybíráme čakrovou kartu, ze které se dozvíme, na co se máme v daném měsíci soustředit, co prozkoumat, zrekapitulovat, zkrátka v čem si udělat takovou soukromou inventuru. Pak si ještě můžeme, kdo chce, vytáhnout meditační kartu, která nám může pomoci v našem záměru.

S ohledem na dnešní situaci jsem své hodiny přesunula ze studií a tělocvičen do mého obýváku a vysílám je online, proto můžeme zůstat v kontaktu a cvičit skoro stejně jako dřív.

V těchto dnech žijeme všichni zcela jinak, ale díky všem okolnostem, které na nás působí, se také naše myšlení a vnímání posouvá, což považuji za obrovský pokrok. Přichází mnoho nových podnětů a situací, a ty otevírají mnoho otázek. Začínáme přemýšlet i o věcech, které tak nějak upadly v zapomnění naší rychlé, zautomatizované doby. Já tak nějak tohle všechno chápu jako oddychový čas, který nám byl dán darem, abychom se my všichni mohli zastavit, znovu se volně, čerstvě a beze spěchu nadechli a zrekapitulovali si každý sám za sebe svůj život i život ostatních známých či neznámých lidí, zvířat, celé přírody, planety a všeho, co k našim životům patří. A patří sem i duše, naše intuice, kterou jsme mnozí z nás zašlapali někam hluboko pod rozum, logiku a naučené a předané myšlení a chování.

Někteří z vás se možná začali už i touto částí nás zaobírat. A právě pro vás jsem se rozhodla udělat výklad a také dát malé doporučení v oblasti zdraví.

Z orgánových hodin jsou v těle na vzestupu naše játra. Jsou nejaktivnější mezi 1 a 3 hodinou noční. Játra hrají velkou roli v metabolismu, odstraňují toxiny z krve, pomáhají budovat bílkoviny…

Ájurvéda i Čínská medicína vidí problém hlavně v přehřátí jater, což je příliš nahromaděná energie ze stresu, strachu a choleričnosti. To se projevuje zarudlými tvářemi, akné, bolestmi hlavy, záněty, alergiemi, zažívacími problémy, pálením žáhy…

Pro játra, a nejen pro ně uděláte hodně, když upravíte svůj jídelníček. Zaměřte se na lehká jídla, jezte střídmě, vybírejte si původní průmyslově nezpracované potraviny. Přivítejte do svého jídelníčku hodně zeleniny čerstvé, vařené (v malém množství vody nebo v páře), grilované (ne na otevřeném ohni), pečené. Ze zeleniny můžete vykouzlit tolik pokrmů, jen stačí začít. Používejte naši kořenovou a listovou zeleninu, papriky, cibuli… Vyhýbejte se umělým přísadám.

Přijímejte dostatek tekutin, hlavně čisté vody (i horkou/teplou) a část s citrónem. Nejvíce se zavodněte dopoledne, nepijte před po ani při jídle, ředíte tím žaludeční šťávy a trávení pak trvá déle nebo je nedostatečné.

Dejte si čaj z hořkých bylinek. Z ostropestřce mariánského, z pampelišky nebo použijte indickou směs Triphala.

Zařaďte mezi své používané koření kurkumu, dá se přidat kamkoliv i špetka třeba do jogurtu nebo na chléb se sýrem.

Často se smějte, udržujte dobrou náladu, nehrajte si pořád na dospěláky, buďte také dětmi 😊

Choďte a hýbejte se. Nemusíte podávat výkony, stačí nebýt statičtí, protáhněte si správně tělo a naučte se dýchat.

Vědomě relaxujte, uvolňujte napětí ve vašem těle i v mysli. Poslouchejte relaxační hudbu. Dělejte pohyby pomalu a vědomě.

Naučte se milovat své tělo, zacházejte s ním jako se svým nejlepším přítelem nebo jako s milovaným dítětem. Opravdu milovaným dítětem, na kterém vám záleží a přejete mu dlouhý věk ve zdravém těle i mysli.

A na co se máme zaměřit v měsíci dubnu podle čakrových karet?

Na Přítomnost.

Ano, na přítomný okamžik, protože žádný jiný neexistuje. Minulost neexistuje, ta je jen vyprávěna subjektivně z určitého pohledu vypravěče. Budoucnost ještě neexistuje, tu si tvoříme právě přítomností. Záleží na tom, jak co prožíváme, s jakou emocí, s jakou myšlenkou… to se nám pak promítne v budoucnosti. Budoucnost není daná, tu si každým okamžikem tvoříme sami. Tak se soustřeďte na tady a teď, aby vám neunikl Váš důležitý okamžik. Soustřeďte se na skutečnost, pozornost, vědomí a spojení. Tato karta souvisí se sedmou nejvyšší čakrou, je to čakra duchovní, není v našem hmotném těle, ale je jakousi spojnicí mezi duchem a naší duší, mezi nebem a námi, mezi Brahmou a Átmanem, těch přirovnání je mnoho, záleží, jak to, kdo chápe a vnímá.

Vzhledem k momentální situaci mě tato karta, ale i ty ostatní přijdou velmi trefné. Takže uvažujte nad „teď“. Co a proč se děje, pozorujte a hledejte, co si z toho můžeme odnést a čerpat v budoucnosti?

Na co se máme v dubnu zaměřit v oblasti našeho zdraví?

Na Uzemnění.

Opět příhodné. Uzemnění souvisí s první čakrou. Souvisí s našim spojením se zemí, s přírodou, s přítomným okamžikem. Tato karta nás nabádá, abychom si vybudovali své pevné, stabilní místo na Zemi, ale v souladu s přírodou. Nabádá nás, abychom byli praktičtí, ale v zájmu všech a všeho. Mysleme na přírodu a na to, že ji k životu potřebujeme. Ona nás nepotřebuje, ta si poradí i bez člověka. To je dobré mít neustále na paměti. MY POTŘEBUJEME PŘÍRODU, ONA NÁS NE!

Na co se máme v dubnu zaměřit v oblasti našich vztahů?

Na Intuici.

To je ta naše duše, kterou jsme zašlapali pod náš rozum. Ona nám může hodně pomoci, ale je potřeba jí dát prostor, důvěru a nechat se vést. Intuice patří k šesté čakře, k čakře třetího oka. To je místo, kde můžeme mít vhledy, odtud můžeme čerpat rady a nabádání. Mnoho lidí nemá třetí oko otevřené. Dá se otevřít, ale je to opět o práci sama na sobě, o trpělivosti a odhodlání. Ze dne na den to zřejmě nepůjde, tak to chce trénovat stejně jako svaly, to umíme, tak podobně s vytrvalostí a pravidelností je potřeba trénovat i mysl a intuici. V oblasti vztahu se zaměřte na intuici, ne na mozek.

Karta na duben k meditaci a pochopení.

Nemůžete se soustředit? Stále vaše mysl přeskakuje z jednoho na druhé?

Přejte si soustředění. Meditujte na nerozvinuté poupě. Rozjímejte a snažte se při pohledu na obrázek pochopit, jak to vše spolu souvisí… Vžijte se do poupěte, kterého je záměr být rozvinutá květina…

Na závěr nám všem přeji otevřená srdce, otevřené vědomí a přijímání všeho s lehkostí. Nemusíme hned všemu rozumět, stačí to přijmout.