Není podložka jako podložka

Pokud hledáte podložku pro cvičení jógy, pak se určitě zaměřte na jógamatky. Není vhodné na jógu používat jakoukoliv podložku, např. karimatku. Každá podložka má jiný účel a pro jógu jiná podložka než jógamatka, není vhodná. Proč? Jedná se o použitý materiál, zpracování i tloušťku. Jednoduše řečeno, podložka pro jógu musí mít protiskluzový povrch, pevnost, určitou hustotu a tloušťku.

Na trhu je mnoho jógamatek, ale jakou a podle čeho si vybrat?

Pokud si jógu chcete jenom vyzkoušet, nevíte, jak často a jak intenzivně ji budete cvičit, nebo prostě nechcete investovat do vybavení více peněz, zvolte si úspornější variantu. Navštivte obchod se sportovním zbožím nebo některý z e-shopů a kupte si jógamatku cca 3 až 5 mm silnou. Uvažujete-li o nejlevnější variantě, např. výhodná koupě v hypermarketu za cca 250 Kč, pak vězte, že ta vydrží sotva pár měsíců a velmi brzy se oddrolí. Nejenže po cvičení budete mít na sobě kousky z podložky, ale také podlaha po vás zůstane “podrobená”.

Pokud tedy nechcete jógamatku jen na prozatím, ale chcete se s ní zžít a očekáváte od ní určitý komfort, začnete hledat a vybírat. Jak? No, nebudeme si my ženy nic nalhávat, jdete po designu 😊. Chápu, ale tady vás asi trošku zklamu …

Největší výběr a opravdu krásné designy nabízí podložky s povrchem ze semišové tkaniny. Zde je ale potřeba zvážit její funkčnost. Pokud totiž jdete na podložku se suchýma rukama, povrch trochu klouže a vy musíte o to víc pracovat svaly, abyste pozice udrželi. Při větším zahřátí a následném zpocení rukou podložka dobře absorbuje pot a povrch se stává stabilnějším. Pokud se vám ale ruce nepotí, budete muset vynaložit více aktivity těla na udržení se v pozicích, půjde tedy o silovější cvičení.

Potřebujete lehkou jógamatku, často cestujete? Pak máte na výběr z tzv. cestovních jógamatek, které jsou jen 1 až 1,5 mm tenké, a proto snadno složitelné a lehké. Tato tenká a lehká jógamatka může být i určitým řešením pro ty, kteří dochází na jógu do centra, půjčují si místní jógamatku a tu cestovní si dají přes ni. Výhodou je hygienická stránka věci a váha při přenášení. Nevýhodu může být mírné shrnování při cvičení a lehce kluzký povrch, pokud se vám nepotí ruce, viz výše.

Dalším řešením je ekologická korková podložka hlavně pro dynamickou jógu.


Za mě, jedny z nejlepších podložek. Jsou z přírodního kaučuku (100% recyklovatelné) a s povrchem z polyuretanu. Vyrábí se v tloušťce 4 a 5 mm, což zaručuje vysoký komfort. Co se týká povrchu a jeho kluzkosti, jsou naprosto stabilní. (vlastní zkušenost – mám doma :))
Povrch tvoří tenká PU (polyuretanová) vrstva opatřena speciální protiskluzovou úpravou, základnu pak 100% recyklovatelná přírodní guma. Oba materiály jsou spojeny tepelnou úpravou, bez použití toxinů, silikonů, umělých lepidel, ftalátů a PVC. 


https://www.yogastore.cz/new-collection-yoggys-all-yoga-mat-jogova-podlozka-mandala-lila_z2257/

Jutová podložka je souhra ekologie, funkčnosti, pohodlí a ceny. (na té cvičím já :)) Když je nová, trochu zapáchá a lehce se vydroluje přebytečný materiál, ale do 3 týdnů vyčichne a vyhladí se, pak je perfektní.

Jutová podložka
100% přírodní materiál – spodní část podložky je z přírodní gumy, která zajistí přilnavost k podlaze a tím perfektní stabilitu během cvičení, vrchní část tvoří směs přírodní gumy a juty. Příjemný materiál a výška 4 mm jsou zárukou toho, že cvičení bude komfortní.

http://www.yogashop.cz/podlozky-na-jogu/jutove-podlozky-na-jogu/jutova-podlozka-na-jogu-1

Podložky Manduka jsou top na trhu. (vlastní zkušenost)

Manduka PROlite je nejlepší poměr cena/výkon. Váží 2 kg, což je na přenášení akorát, a tloušťka je 4,7, což zaručuje dostatečný komfort.

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-proliter-mat-esperance

Manduka eKO Mat, 5 mm silná jógamatka pro naprostý komfort pro všechny styly.(naprostá neklouzavost)

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-ekor-mat-5-mm-raincheck

Manduka PRO Float,zatím to nejlepší, co na trhu je, 6 mm ekologická podložka s nejlepší technologií a doživotní zárukou na materiál.

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-pror-float-limitovana-edice

Takže můj závěr je, pokud si chcete jógu užívat a můžete trochu investovat, prohlédněte si weby, už víte, na co se máte zaměřit a kde hledat! Uvařte si k vybírání kávu nebo čaj, udělejte si z toho hezkou chvilku, objednejte a těšte se! 🙂