Není podložka jako podložka

Hledáte-li podložku pro cvičení jógy, pak se určitě zaměřte na jógamatky. Není vhodné na jógu používat jakoukoliv podložku, např. karimatku. Každá podložka má jiný účel a pro jógu jiná podložka než jógamatka, není vhodná. Proč? Jedná se o použitý materiál, zpracování i tloušťku. Jednoduše řečeno, podložka pro jógu musí mít protiskluzový povrch, pevnost, určitou hustotu a tloušťku.

Na trhu je mnoho jógamatek, ale jakou a podle čeho si vybrat?

Pokud si jógu chcete jenom vyzkoušet, nevíte, jak často a jak intenzivně ji budete cvičit, nebo prostě nechcete investovat do vybavení více peněz, zvolte si úspornější variantu. Navštivte obchod se sportovním zbožím nebo některý z e-shopů a kupte si jógamatku cca 3 až 5 mm silnou. Uvažujete-li o nejlevnější variantě, např. výhodná koupě v hypermarketu za cca 250 Kč, pak vězte, že ta vydrží sotva pár měsíců a velmi brzy se oddrolí. Nejenže po cvičení budete mít na sobě kousky z podložky, ale také podlaha po vás zůstane „podrobená“.

Jestliže tedy nechcete jógamatku jen na prozatím, ale chcete se s ní sžít a očekáváte určitý komfort, začněte hledat a vybírat. Jak? No, my ženy si nebudeme nic nalhávat, jdeme hlavně po designu 😊. Ale pozor!

Největší výběr a opravdu krásné designy nabízí podložky s povrchem ze semišové tkaniny. Zde je potřeba zvážit její funkčnost. Pokud totiž jdete na podložku se suchýma rukama, povrch trochu klouže, a vy musíte o to víc pracovat svaly, abyste pozice udrželi. Při větším zahřátí a následném zpocení rukou podložka dobře absorbuje pot a povrch se stává stabilnějším. Jestli se vám ale ruce nepotí, budete muset vynaložit více aktivity těla na udržení se v pozicích, půjde tedy o silovější cvičení.

Potřebujete lehkou jógamatku, často cestujete? Pak máte na výběr z tzv. cestovních jógamatek, které jsou jen 1 až 1,5 mm tenké, a proto snadno složitelné a lehké. Tato tenká a lehká jógamatka může být i určitým řešením pro ty, kteří dochází na jógu do centra, půjčují si místní jógamatku a tu cestovní si dají přes ni. Výhodou je hygienická stránka věci a váha při přenášení. Nevýhodu může být mírné shrnování při cvičení a lehce kluzký povrch, pokud se vám nepotí ruce, viz výše.

Dalším řešením je ekologická korková podložka nejen pro dynamickou jógu.


Jedny z nejlepších podložek jsou z přírodního kaučuku (100% recyklovatelné) a s povrchem z polyuretanu. Vyrábí se v tloušťce 4 a 5 mm, což zaručuje vysoký komfort. Co se týká povrchu a jeho kluzkosti, jsou naprosto stabilní. Trochu mně vadí, že vlivem potu nebo vody jsou flekaté než zcela vyschnou.
Povrch tvoří tenká PU (polyuretanová) vrstva opatřena speciální protiskluzovou úpravou, základnu pak 100% recyklovatelná přírodní guma. Oba materiály jsou spojeny tepelnou úpravou, bez použití toxinů, silikonů, umělých lepidel, ftalátů a PVC. 


https://www.yogastore.cz/new-collection-yoggys-all-yoga-mat-jogova-podlozka-mandala-lila_z2257/

Jutová podložka je souhra ekologie, funkčnosti, pohodlí a ceny. Nová trochu zapáchá, to do 3 týdnů vyčichne, ale lehce se stále vydroluje…

Jutová podložka
100% přírodní materiál – spodní část podložky je z přírodní gumy, která zajistí přilnavost k podlaze a tím perfektní stabilitu během cvičení, vrchní část tvoří směs přírodní gumy a juty. Příjemný materiál a výška 4 mm jsou zárukou toho, že cvičení bude komfortní.

http://www.yogashop.cz/podlozky-na-jogu/jutove-podlozky-na-jogu/jutova-podlozka-na-jogu-1

A to nejlepší na závěr. Podložky Manduka jsou top na trhu. Sice jsou trochu těžší (samozřejmě záleží na tloušťce), ale maximální spokojenost se vším ostatním – povrch, stabilita, stálost, izolace…

Manduka PROlite je nejlepší poměr cena/výkon. Váží 2 kg, což je na přenášení akorát, a tloušťka je 4,7, ta zaručuje dostatečný komfort.

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-proliter-mat-esperance

Manduka eKO Mat, 5 mm silná jógamatka pro naprostý komfort pro všechny styly.(naprostá neklouzavost)

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-ekor-mat-5-mm-raincheck

Manduka PRO Float,zatím to nejlepší, co na trhu je, 6 mm ekologická podložka s nejlepší technologií a doživotní zárukou na materiál.

https://www.yogaguru.cz/cs/podlozky-na-jogu-jogamatky/manduka-pror-float-limitovana-edice

Takže můj závěr je, pokud si chcete jógu užívat a můžete trochu investovat, prohlédněte si weby, už víte, na co se máte zaměřit a kde hledat! Uvařte si k vybírání kávu nebo čaj, udělejte si z toho hezkou chvilku, objednejte a těšte se! 🙂